Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

W sobotę, 22 lutego o godzinie 10:00 w świetlicy wiejskiej w Wilkowie odbyła się trzecia edycja „Dyktanda gwarowego”. W wydarzeniu wzięło udział blisko 50 uczestników nie tylko z naszej gminy ale również z Sieradza.

Wydarzenie rozpoczął Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba od powitania uczestników oraz gości i wręczenia pamiątkowego grawertonu Panu Januszowi Maciejskiemu - prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej "Łysica - Sabat" z okazji 10-lecia działalności Stowarzyszenia. To właśnie stowarzyszenie Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica Sabat” jest pomysłodawcą i inicjatorem stworzenia w Gminie Bodzentyn dyktanda .

Pan Wojciech Kózka członek stowarzyszenia i prowadzący wydarzenie również przywitał zebranych uczestników i gości, a rozpoczęcie dyktanda poprzedził występ zespołu Wilkowianie.

Według Wojciecha Kózki: - Dyktando ma na celu przypomnienie gwary świętokrzyskiej, twórczości regionalnych oraz ludowych poetów, którzy odeszli w zapomnienie. Jak dodaje: - Najlepszym przygotowaniem do testu było czytanie literatury pisanej gwarą świętokrzyską. W świętokrzyskich bibliotekach są takie wydania, więc każdy zainteresowany może z nich skorzystać.

Podczas tegorocznej edycji Dyktanda Gwarowego uczestnicy zmierzyli się z utworem mieszkańca sąsiedniej gminy Krajno, Wojciecha Grzegorczyka. Wiersz nosi tytuł "Świętokrzyskie stroje".

III Dyktando Gwarowe oceniało jury w składzie: Urszula i Mirosław Oettingen, Maria Domańska-Nogajczyk, Teresa Comber i Marta Janicka.

W tym roku laureatką I miejsca została : Klaudia Lach

II miejsce zdobyła : Wiesława Kupis

III miejsce zajęła : Inga Świderska

Wyróżnienie otrzymała najmłodsza uczestniczka konkursu Zuzia Furmańczyk

Wszyscy uczestnicy otrzymali ceramiczne pamiątki. Zwyciężczynie nagrodzone zostały również specjalnie na tę okazję przygotowanymi rzeźbami

Organizatorami III Dyktanda Gwarowego byli: Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn, Stowarzyszenie Przyjaciół Świętej Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica-Sabat", Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna imienia Adeli Nawrot w Bodzentynie.

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech