Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W niedzielę 25 listopada br. w Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie odbył się III Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych zainicjowany przez Dyrektora Miejsko Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie pana Marcin Sikorskiego. Wydarzenie organizowane już po raz trzeci z dużym zaangażowaniem Samorządu Miasta i Gminy Bodzentyn pod patronatem Pana Burmistrza Dariusza Skiby z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Niedzielne uroczystości to jedno z wydarzeń jakie jest organizowane na terenie naszej gminy w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości. Przegląd ten nawiązuje do obchodów upamiętniających 100-lecie  odzyskiwania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Dzisiaj, gdy Polska jest krajem wolnym, mamy obowiązek kultywować zapisane w pieśniach ciężkie losy Polaków na przestrzeni wieków. Takie przeglądy to również okazja do krzewienia kultury narodu polskiego wśród najmłodszego pokolenia.

Przegląd rozpoczął Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn pana Dariusza Skiba oraz Dyrektora Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki pana Marcina Sikorskiego  witając  zgromadzonych gości  i uczestników przeglądu. W ramach przeglądu wszyscy uczestnicy mieli możliwość wsłuchania krótkich wykładów m.in. dr hab. prof. UJK Urszuli Oettingen, oraz  Dyrektor Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” panią Danutę Kolasę, dr hab. prof. UJK oraz dr Justynę Staszewską, która wygłosiła wykład nt.: Najważniejszych pieśni patriotycznych.

Wydarzenie cieszące się coraz większym powodzeniem z roku na rok przyciąga nowych wykonawców. Udział w tegorocznej edycji ponad 200 wykonawców z całego powiatu cieszy wszystkich organizatorów, którzy zapraszają już na edycję w roku 2019r. Chóry, zespoły wokalne, folklorystyczne, soliści nawet ci rapujący o naszej Ojczyźnie.

Dziękujemy za pracę i szczegółowe oceny dokonane przez jury w składzie:p. Jerzy Szczyrba, p. Izabela Paszowska, p. Danuta Kolasa, którzy przyznali nagrody w następujących kategoriach:

Kategoria młodzież - soliści

I miejsce - Wiktoria Gawron
II miejsce - Julia Skrzeczyna
III miejsce - Natalia Pepaś

Kategoria dorośli - soliści

I miejsce Marek Stępień
II miejsce Lucyna Lipczyńska
III miejsce Jan Szwed

Kategoria młodzież - zespoły

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Bodzentynie
II miejsce - 46 Drużyna Harcerska z Bodzentyna
III miejsce - Oliwier Przepióra i Roksana Kraska

Kategoria dorośli - zespoły

I miejsce - Grupa Artystyczna „Golica”
II miejsce - Chór „Nowina”
III miejsce - Wolanie spod Łysicy

Wyróżnienia otrzymali: Julia Karwas i Zespół Fortato.

W tym roku zarówno zespoły jak i soliści zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Podczas występów na sali panowała miła i przyjemna atmosfera a widownia często włączała się do wspólnego śpiewania. Wszyscy wykonawcy nagradzani byli gromkimi brawami.

Na zakończenie Burmistrz MiG Bodzentyn podziękował za tak liczny udział w Powiatowym  Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Słowa podziękowania skierował pod adresem jury za ich trudną pracę, podziękował również opiekunom, którzy przygotowali młodzież oraz dyrekcji szkoły za udostępnienie sali na zorganizowanie tak wspaniałej i pięknej lekcji patriotyzmu.

/MGCKiT

Fot. e-bodzentyn

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech