Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

W minioną niedzielę 7 października 2018 roku na cmentarzu parafialnym w Dębnie dokonano odsłonięcia i poświęcenia pomnika mieszkańców Woli Szczygiełkowej  poległych w czasie II wojny światowej.

Z inicjatywy Rodzin pomordowanych podczas pacyfikacji oraz Komitetu Budowy Pomnika powstałego przy Stowarzyszeniu Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa gromadzono środki na renowację istniejącego nagrobka poległych na cmentarzu w Dębnie. Większość środków finansowych przekazały same rodziny poległych, w większości wnukowie, a także sami mieszkańcy Woli Szczygiełkowej. W budowę pomnika szczególnie zaangażował się ksiądz prałat Jan Tusień, obecnie proboszcz Parafii Świętego Wojciecha w Kielcach oraz Radna Bożena Wyglądacz przy wsparciu Komitetu w osobach Jolanty Zacharskiej oraz Kazimierza Drapisza. W dzieło renowacji pomnika włączył się również Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie poprzez wsparcie finansowe projektu pod nazwą "Kultywowanie pamięci o mieszkańcach Woli Szczygiełkowej rozstrzelanych podczas pacyfikacji miejscowości..." realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa i przyznaną dotację w wysokości 5 tys. złotych. Już we wrześniu na cmentarzu stanął nowy pomnik z nazwiskami 21 mieszkańców rozstrzelanych przez niemieckich oprawców 25 maja 1943 roku.

W pierwszą niedzielę października w kościele parafialnym w Dębnie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji poległych z Woli Szczygiełkowej, której przewodniczyli ksiądz prałat Jan Tusień oraz proboszcz parafii Dębno, ksiądz Marian Jakubowski. W uroczystości uczestniczyli Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Dyrektor Miejsko Gminnego Centrum Kultury w Bodzentynie Marcin Sikorski oraz Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie na czele z Przewodniczącym Wojciechem Kózką. Zaproszenie przyjęli również przedstawiciele Samorządu Gminy Nowa Słupia na czele z Panią Sekretarz Urzędu. Uroczystość uświetniła oprawa artystyczna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Bodzentyna. Nie mogło również zabraknąć licznie przybyłych przedstawicieli z rodzin poległych, nie tylko z Woli Szczygiełkowej i terenu parafii Dębno, ale również z odległych zakątków Polski.

Centralnym punktem uroczystości był przemarsz zebranych na parafialny cmentarz w asyście i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z symbolicznymi kwiatami i wieńcami. Po modlitwie błogosławieństwa i poświęcenia pomnika Burmistrz MiG Bodzentyn dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi. Płytę nowo poświęconego pomnika pokryło 21 czerwonych róż złożonych przez przedstawicieli rodzin, wieńce i wiązanki od przybyłych delegacji z gmin Nowa Słupia i Bodzentyn oraz zaproszonych gości. W słowach skierowanych do uczestników Burmistrz Dariusz Skiba podkreślił rolę kultywowania pamięci o poległych w imię poświęcenia ich życia dla Ojczyzny i współbraci. Radna Bożena Wyglądacz podziękowała za udział w tej podniosłej i wzruszającej uroczystości będącej dowodem wspólnej troski o zachowanie pamięci i wdzięczności wobec tych, którzy złożyli własne życie Bogu i Ojczyźnie.

Wzruszającym dopełnieniem tej uroczystości stała się również wizyta przedstawicieli rodzin poległych i zaproszonych gości w miejscach "pamięci narodowej" w Woli Szczygiełkowej, gdzie również złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Bardzo miłym akcentem stało się spotkanie władz samorządowych z rodzinami poległych w Szkole Podstawowej w Woli Szczygiełkowe, gdzie gości podejmowali Dyrektor Szkoły Podstawowej P. Marta Koniarska oraz Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa.

Niech wspólne działanie na rzecz kultywowania pamięci o bohaterach naszej ziemi jednoczy nas wszystkich i przypomina o trwałych i nieprzemijających wartościach, budujących naszą narodową tożsamość.  

Bożena Wyglądacz

Fot. /Archiwum prywatne

   

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech