Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

W ubiegłą niedzielę 23 sierpnia 2015 r. we Wzdole Rządowym odbyły się dożynki Miasta i Gminy Bodzentyn. Organizatorem dożynek był Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Parafia Rzymskokatolicka we Wzdole Rządowym.

W kościele parafialnym uroczystą mszę świętą odprawił proboszcz parafii ksiądz Stanisław Picheta. W swojej homilii ksiądz wikary Tomasz Szot wspomniał o roli chleba jako wielkim symbolu pracy rolnika, polskiej rodziny i wiary katolickiej.

Po poświęceniu wieńców dożynkowych przygotowanych przez mieszkańców wsi Wzdół- Stara Wieś, Leśna i Dąbrowa w uroczystym pochodzie udano się na plac przy zespole szkół. Tutaj Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba przyjął chleb ofiarowany przez starostów dożynek, dziękując za ich trud i kultywowanie pięknej ludowej tradycji Święta Plonów.

Pani prof. Urszula Oettingen Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury Miasta i Gminy Bodzentyn, mówiła o patriotyzmie chłopów polskich, przywiązaniu do tradycyjnych wartości chrześcijańskich, udziale w obronie Ojczyzny i walce o utrzymanie rodzimej ziemi. Przypomniała postać Michała Drzymały, który w zaborze pruskim, nie chciał opuścić ojcowizny a nie otrzymawszy zgody na budowę domu, przez 4 lata mieszkał w wozie cyrkowym.

W programie artystycznym, na którym opierała się całość uroczystości, swój dorobek zaprezentowały miejscowe zespoły ludowe a były to: " Dąbrowa to My", " Leśnianie", "Świętokrzyskie Jodły", " Michniowianie" oraz gospodarze "Wzdolskie Kołowrotki". Na podsumowanie obchodów dożynkowych wystąpiła Orkiestra Dęta z Bodzentyna. Dożynki były kolejną okazją do wspólnego spotkania przybyłych mieszkańców gminy i podzielenia się chlebem, który otrzymali wszyscy uczestnicy tegorocznego Święta.

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech