Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


Dożynki Gminne w Bodzentynie, jak co roku obchodzone są z wielką dbałością o pielęgnowanie tradycji. To piękny czas podziękowań, za żniwa, za pracę rolników a przede wszystkim wdzięczność i podziękowanie Bogu za opiekę. Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach.

Święto Plonów odbyło się 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia NMP oraz Wojska Polskiego i rozpoczęły się Mszą Świętą o godz. 12.00 w kościele Parafialnym w Bodzentynie, w której wzięli udział przedstawiciele władz oraz mieszkańcy gminy.

Po uroczystej mszy korowód dożynkowy skierował się pod Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości dożynkowych.

Uroczystości rozpoczęły się od przekazania, przez Pana Bartosza Konopkę oraz Panią Katarzynę Sikorę - Starostów Dożynek, symbolicznego chleba Burmistrzowi - Dariuszowi Skibie, który podzielono pomiędzy przybyłych gości. Burmistrz w swoim wystąpieniu przywitał przybyłych mieszkańców oraz zaproszonych gości dziękując rolnikom za trud i poświęcenie w pracy na roli.

Następnym punktem naszych uroczystości dożynkowych było ogłoszenie konkursu na najpiękniejszy wieniec oraz tradycyjny obrzęd prezentacji i obśpiewywania wieńców. W tym roku prezentowało się 6 sołectw: Sieradowice, Psary, Leśna, Dąbrowa, Wola Szczygiełkowa oraz Celiny i Podgórze. Tegoroczne wieńce wykonane ze zbóż, przyozdobione kwiatami, ziołami, owocami i warzywami tworzyły przepiękny widok. Każdy wieniec to symbol ogromnego trudu i poświęcenia rolnika, aby chleba nie zabrakło żadnej rodzinie.  Jury konkursowe uznało, że w tym roku wieniec wykonany przez sołectwo Wola Szczygiełkowa zdobył tytuł najpiękniejszego w gminie i będzie reprezentował naszą gminę na dożynkach powiatowych. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. Na nich czekały m.in. dmuchany plac zabaw oraz trampoliny. Kolejnym punktem święta była część artystyczna, na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne z naszej gminy: Dąbrowa, Leśnianie, Miejska Góra, Wolanie oraz Furmani. Można było również posłuchać przepięknych przebojów lat 80-tych w wykonaniu Pana Zygmunta Szafrańskiego.

Ostatnim punktem Święta Plonów w Bodzentynie była zabawa z Dj Marcinem Wilkiem.

MGCKiT

 

Fot. MGCKiT

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech