Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Mimo kaprysów pogody należy uznać, że było to wydarzenie udane i cieszące się jeszcze większym zainteresowaniem niż w roku poprzednim. Wydarzenie to mające na celu prezentowanie tradycji pszczelarskich w regionie świętokrzyskim skupiło szeroką grupę odbiorców. Przybyli goście mieli możliwość zarówno skorzystać z ofert zorganizowanych stoisk jak i zwiedzenia naszego malowniczego Bodzentyna.

Tegoroczne wydarzenie zorganizowane przez Miasto i Gminę Bodzentyn, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach zostało objęte patronatem organizacji wspierających pszczelarzy i stale z nimi współpracujących za co serdecznie dziękujemy.

W ofercie organizowanego wydarzenia były zarówno atrakcje dla dzieci jak i dorosłych. Zgromadzeni pszczelarze uczestniczyli w wykładach dotyczących problemów hodowli pszczół w tym zagadnień wygłoszonych przez Pana dr Bogdana Konopkę Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Kielcach omawiającego Najgroźniejsze zakaźne choroby pszczół. Tematyka ta  zawsze będąca aktualną i stale będącą w obszarze zainteresowań pszczelarzy zgromadziła całą salę słuchaczy zainteresowanych tymi problemami. Bardzo ciekawy wykład wygłoszony przez Pana Tomasza Kędziorę – Prawidłowe przygotowanie pszczół do zimowli będącego przedstawicielem i wykładowcą jedynego w Polsce Technikum pszczelarskiego, które mieści się w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego skupił całą salę chcących poszerzyć własną wiedzę pszczelarzy i amatorów tego zajęcia. Omówione zagadnienia przygotowania pszczół do zimowli były poparte o wieloma praktycznymi przykładami, wykładowcy mających zastosowanie w jego własnej pasiece. Ciekawa forma przekazu i interesujące treści nie nudziły podczas kilkugodzinnego wykładu,  a wręcz budziły chęć zdobywania wiedzy na tematy tak pożytecznych zapylaczy.

Poza wysłuchaniem wykładów wszyscy zgromadzeni mieli możliwość zapoznania się najnowszymi trendami w pszczelarstwie prezentowanymi na stoiskach firm przybyłych na miejski Rynek. Duży wybór uli, miodarek, transportówek i sprzętu pszczelarskiego skupiał zainteresowanych wokół stoisk. Wciąż toczące się dyskusje na temat pszczelarstwa wśród pszczelarzy i wystawców nie miały końca, ciągła wymiana poglądów przyniosła wiele pozytywnych wniosków i korzyści dla wszystkich zainteresowanych.

 Dzięki hojności sponsora zorganizowaliśmy również warsztaty pszczelarsko-plastyczne dla najmłodszych uczestników. Dzieci mogły tam brać udział w malowaniu pszczół i pasieki, wytwarzaniu świec woskowych i poznawaniu tajników pszczelego ula. Zainteresowanie kącikiem dla najmłodszych dobrze wróży na przyszłość, kto wie może ktoś z nich zajmie się pszczelarstwem. Wszyscy uczestnicy dostali słodkie nagrody, przybory szkolne i drobne upominki.

 Jedną z atrakcji przygotowanych przez organizatorów był pokaz wirowania miodu zrealizowany przez Gminne Koło Pszczelarzy w Nowej Słupi. Odwirowanie miodu z ramek z miodem pozyskanym tuż pod Świętym Krzyżem cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszyscy mogli zobaczyć jak pszczelarz pozyskuje miód pszczeli, chętni mogli degustować jeszcze ciepły miód a bardziej odważni sami odsklepiali poszyte woskiem plastry spadziowego miodu. 

W czasie uroczystego otwarcia zostały wręczone odznaczenia Polskiego Związku Pszczelarskiego za działalność i zasługi na rzecz pszczelarstwa oraz wręczony dyplom dla Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn za zainicjowanie tego wydarzenia oraz promocję pszczelarstwa świętokrzyskiego.

Dziękujemy wszystkim organizatorom i patronom honorowym: przedstawicielowi Polskiego Związku Pszczelarskiego Panu Bartłomiejowi Piotrowskiemu, Prezesowi Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy Panu Andrzejowi Dąbrowskiemu, Kierownik Biura ŚZP Pani Iwonie Łodo, Świętokrzyskiemu Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii w Kielcach Panu dr Bogdanowi Konopce, Burmistrzowi Miasta i Gminy Bodzentyn Panu Dariuszowi Skibie oraz Dyrektorowi Miejsko Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie Panu Marcinowi Sikorskiemu, prezesom kół i pszczelarzom oraz gościom w tym: Panu Krzysztofowi Lipcowi, Panu Andrzejowi Pruśiowi oraz Pani Barbarze Czerwińskiej za  uświetnienie tego wpisującego się wydarzenia w coroczny kalendarz wydarzeń wojewódzkicj i pszczelarskich na naszej świętokrzyskiej ziemi.

MGCKiT w Bodzentynie

Fot. e-bodzentyn

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech