Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna projektu „Ojczyznę kochać trzeba i szanować”, 15 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśnej odwiedzili Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

Pałacyk to dar polskiego społeczeństwa ofiarowany Henrykowi Sienkiewiczowi w 1900 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej. Od 1902 do 1914 r. w nim spędzał letnie miesiące.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali życiorysu jednego z najpopularniejszych pisarzy polskich, autora powieści historycznych: Trylogia, Quo vadis i Krzyżacy, w 1905 r. laureata Nagrody Nobla, w latach I wojny światowej przebywającego w Vevey w Szwajcarii, gdzie był współorganizatorem Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmarł w tym właśnie mieście w listopadzie 1916 r.

Następnie zwiedzano pomieszczenia, w których zachowano wystrój z czasów pobytu pisarza: gabinet do pracy z biurkiem, półkami i rodzinnymi portretami, salon dla gości, jadalnię, sypialnię. Wśród wielu przedmiotów zainteresowanie wzbudził zegar przypominający kształtem kapliczkę zakopiańską. Na grawerowanej tarczy zamiast cyfr umieszczono pierwszą literę imienia i nazwisko pisarza.

Na piętrze oglądano wystawę biograficzno-literacką: dyplomy, księgi z podpisami ofiarodawców Oblęgorka, tłumaczenia jego powieści na różne, nieraz egzotyczne języki. Przechodziliśmy przez tajemne drzwi do sali, gdzie zostały w specjalnych schowkach ukryte pamiątki dotyczące podróży autora W pustyni i w puszczy.

W pięknym parku, w otoczeniu wiekowych lip i dębów, uczniowie rysowali i malowali pałacyk pisarza, od strony frontowej zwieńczony charakterystycznym kamiennym husarzem. Tę część wyjazdu mogliśmy zrealizować dzięki uprzejmości pracowników muzeum, którzy dostarczyli stoły, krzesła, koce.

Wycieczka do tego ważnego miejsca pamięci odbyła się przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn z udziałem nauczycieli szkoły w Leśnej: Barbary Czernikiewicz, Aleksandry Mendak, Edyty Pożogi, Anny Telki-Maciejskiej, Mirosława Rubinkiewicza oraz prof. Urszuli Oettingen i Teresy Comber.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości spotkanie z postacią pisarza było ważną lekcją historii. Przypomnieniem, że o Polskę można walczyć na różnych polach: z bronią w ręku, ale też poprzez twórczość literacką.

                          

                                                                                            Urszula Oettingen

Fot. Urszula Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech