Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

Szkoła Podstawowa we Wzdole Rządowym przyjęła imię Oddziału Armii Krajowej ,,Wybranieccy” 28.05.1995 r. Od tej daty corocznie w ostatni piątek maja odbywa się w szkole Święto Patrona. Świętuje cała szkoła. Od 2005 r. imię ,,Wybranieckich” nosi też nasze gimnazjum.

Tegoroczne święto zaplanowano na 25.05.2018 r. Miało ono kilka odsłon:

Otwarcie uroczystości

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 900 zbiórką pocztów sztandarowych, uczniów, gości zaproszonych, na holu szkolnym. Uroczystość rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół Janusz Wojkowski, który po prezentacji pocztów sztandarowych: Poczet Koła 4 pp Legionów AK w Kielcach, poczet OSP we Wzdole, poczet ZS im. Oddziału AK ,,Wybranieccy” we Wzdole, powitał wszystkich obecnych.

Gośćmi honorowymi uroczystości byli: Pani Agnieszka Borys córka Franciszka Sadzy, delegacja Koła 4 pp Legionów AK z Kielc w osobach: Edward Kaleciński, Mirosław Nowicki i Norbert Boczarski. Pani prof. UJK Urszula Oettingen, Pan Dariusz Skiba - Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Pan Józef Szczepańczyk – członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, najstarsi mieszkańcy Wzdołów: Pani Kamila Jarosińska i Pan Stanisław Przeorski, Maria Miziewicz i Stanisław Michta, rodzice na czele z przewodniczącą Rady Rodziców Panią Ewą Łubek, emerytowani nauczyciele naszej szkoły: Pani Grażyna Gołębiowska, Stanisława Mondzik, Czesława Łukowiec, dyrektorzy szkół z terenu Gminy – Pani Marta Koniarska dyrektor SP w Woli Szczygiełkowej i Pan Jerzy Wójcik dyrektor SP w Psarach, radni Rady Miejskiej: Pani Jolanta Moskwa i Pani Jadwiga Dulęba, Pan Jerzy Tofil i Pan Stanisław Chrzęszczyk, sołtys Pan Mariusz Matla oraz druhowie OSP w osobach: Prezes OSP Władysław Kumalski oraz Marian Kołomański i Zbigniew Zieliński.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu ,,Jeszcze Polska nie zginęła…” rozpoczęła się realizacja programu.

Odsłonięcie i poświęcenie tablic

Uczennica Nikola Nowak przypomniała zebranym sylwetkę Franciszka Sadzy por. WP ps. "Bej", "Orkan", "Olek", absolwenta naszej szkoły, który był Dowódcą kompanii w wojnie obronnej 1939 r., twórcą i dowódcą "Placówki Wzdół SZP. ZWZ-AK", Inspektorem Podobwodu III "Sarna" Obwodu Kielce AK, wieloletnim nauczycielem i wychowawcą, więzionym i represjonowanym w okresie PRL.

Na jego cześć została ufundowana pamiątkowa tablica umieszczona na holu szkolnym.

Odsłonięcia tablicy dokonała Pani Grażyna Borys w towarzystwie przedstawicieli ŚZ ŻAK Panów E. Kalecińskiego i M. Nowickiego.

Rok 2018 jest rokiem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W upamiętnienie tego wydarzenia włączyli się rodzice naszych uczniów. Z inicjatywy Rady Rodziców została ufundowana tablica o następującej treści:

1918-2018 Bohaterom Niepodległości Wieczna Pamięć w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski Rada Rodziców w Zespole Szkół we Wzdole Rządowym.

Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali członkowie Rady Rodziców: Ewa Łubek, Lucyna Łasisz, Ewa Mendak, Paweł Frąk, Małgorzata Socha, Małgorzata Smolińska w towarzystwie byłych przewodniczących RR Pani Barbary Ryba i Bernardy Brzezińskiej.

Po ceremonii odsłonięcia tablice zostały poświęcone przez Ks. Tomasza Szotę.

Na zakończenie uczniowie klas piątych i chór szkolny przedstawili program artystyczny poświęcony tym którzy odeszli… Program przygotowali mgr Teresa Strachowska-Sikora i mgr Tomasz Łukowiec.

Msza Święta

Po spotkaniu na holu szkolnym wszyscy zebrani udali się do miejscowego kościoła. Przed kościołem uczestników powitał Ks. Kanonik Stanisław Picheta i zaprosił na Mszę Świętą w intencji szkoły oraz w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie. Homilię wygłosił Ks. Tomasz Szota. Motywem przewodnim były słowa: Wierność - historia - prawda. Według autora wierność, która cechowała naszych bohaterów i historia powinny służyć prawdzie.

Odsłonięcie pomnika

Po Mszy Świętej, uczestnicy uroczystości, procesyjnie udali się przed pomnik poświęcony pomordowanym i poległym w czasie II wojny światowej mieszkańcom Wzdołów. Pomnik ten został wykonany w 1965 r. Z  inicjatywy Pani prof. UJK Urszuli Oettingen, pomocy Pana Dariusza Skiby - Burmistrza MiG Bodzentyn pomnik został odnowiony. Wmontowano nowe tablice i godło. Komentarz tego wydarzenia trafnie określa napis na tablicy informacyjnej o następującej treści: Nowe tablice i Godło Rzeczypospolitej umieszczono celem przywrócenia prawdy historycznej.

Przy pomniku uczeń Kacper Furmańczyk odczytał historię budowy pomnika oraz wkład mieszkańców Wzdołów w walce w czasie II wojny światowej.

Pomnik został poświęcony przez Ks. Kanonika Stanisława Pichetę, po czym goście i delegacje uczniów złożyli wiązanki i zapalili znicze.

Dąb pamięci

Kolejnym elementem było zasadzenie "Dębu pamięci". Drzewko zostało zasadzone na placu przed budynkiem szkoły. Zgodnie z napisem na tabliczce umieszczonej obok drzewka, dąb został poświęcony Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Montaż słowno - muzyczny

Po krótkiej przerwie, wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, którego mottem było hasło: ,,Za wiarę, która kłamać nie umie za moc, która dała im czyny …”

Piękne recytacje i donośny śpiew były często przerywane gromkimi brawami słuchaczy.

Program przygotowali mgr Małgorzata Tusznio-Lech i mgr Tomasz Łukowiec. Scenografię do montażu przygotowali: mgr Alicja Łapka, mgr Agata Pytel, mgr Roman Pytel.

Uroczystość zakończył wspólny posiłek zaproszonych gości i nauczycieli.

Goście tegorocznego Święta Patrona byli pod wrażeniem przebiegu uroczystości. Zapisy w Kronice Szkoły i wypowiedzi potwierdziły wysoki poziom przygotowania i prezentacji programu.

Tegoroczne święto umożliwiło uczniom spotkanie z historią swoich patronów oraz pozwoliło uczcić pamięć tych, którzy ofiarowali swoje życie za wolność Ojczyzny.

/J. Wojkowski

 

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech