Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

A- A A+

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb dla uchodźców z Ukrainy

 
ukraina
Infolinia informacyjna
 
інформаційна гаряча лінія

''Jeśli zapomnę o Nich,

Ty Boże na Niebie , Zapomnij o mnie ! ''

                            Adam Mickiewicz

     Tak jak w poprzednich latach, społeczność Woli Szczygiełkowej oddała hołd wojennym bohaterom Woli Szczygiełkowej, którzy złożyli swe życie Bogu i Ojczyźnie podczas II wojny światowej. 27 maja 2018 roku w Miejscach Pamięci, którego historię doskonale zna młodsze i starsze pokolenie Woli Szczygiełkowej, odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna upamiętniająca ofiary hitlerowskiego terroru czasu wojny. Współorganizatorami tej podniosłej uroczystości byli Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Pani Sołtys i Radna Rady Miejskiej oraz Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Wola Szczygiełkowa. Uroczystość była częścią realizowanego przez Stowarzyszenie i Zespół Wolanie spod Łysicy projektu pod nazwą ''Z przeszłością w przyszłość'', a współfinansowanego przez Urząd Gminy w Bodzentynie. Projekt zakłada realizację czterech działań odwołujących się tematycznie do historii Woli Szczygiełkowej i obchodzonej w tym roku 100- rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

     Przypadającą w tym roku 75 rocznicę pacyfikacji miejscowości Wola Szczygiełkowa zorganizowano tradycyjnie przy miejscowym krzyżu nieopodal szkoły, w miejscu pierwszego pochówku, tych których Niemcy z rozkazu "Kata Łysogór ''- Alberta Schoustera rozstrzelali na oczach swych bliskich 25 maja 1943 roku. Zebranych licznie mieszkańców Woli Szczygiełkowej, w tym rodzin poległych oraz przedstawicieli gminnych i powiatowych władz samorządowych powitali gospodarze wsi: sołtys, Aneta Jarosińska i radna, Bożena Wyglądacz. Mszę Świętą w intencji mieszkańców wsi poległych podczas II wojny światowej odprawili : ksiądz prałat Jan Tusień, nasz rodak i wnuk rozstrzelanego podczas pacyfikacji oraz proboszcz parafii Dębno, ksiądz Marian Jakubowski. Wiązanki kwiatów z biało- czerwonymi barwami złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Pan Dariusz Skiba z Przewodniczącym Rady Miejskiej, Panem Wojciechem Kózką, Przedstawiciele Rady Powiatu Kieleckiego Pan Józef Szczepańczyk i Pan Janusz Wojkowski, a także sołtys miejscowości i przedstawiciele stowarzyszenia . Minutą ciszy uczczono poległych w czasie wojny mieszkańców przy miejscowym pomniku. To szczególne miejsce i symbolika pomnika, przedstawiająca ''Białego Orła ''z uciętym skrzydłem, upamiętniająca tych, których zabrała Ojczyźnie wojna, ma dla nas żyjących szczególną wymowę i znaczenie. Znaczącym dopełnieniem uroczystości były słowa Burmistrza, Dariusza Skiby, który podkreślił znaczenie obchodzonej w tych dniach rocznicy przez mieszkańców Woli Szczygiełkowej i gminy Bodzentyn , naznaczonej wieloma miejscami kaźni i poświęcenia naszych przodków, którzy są dziś dla nas bohaterami. Pan Józef Szczepańczyk odwołując się do słów naszego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza wskazał na rolę pamięci, o tych, którzy ginęli za Ojczyznę i współbraci, a także potrzebę nieustannego przypominania ofiary, jaką złożyli w imię wolnej i niepodległej Polski. Naszym wspólnym zadaniem jest kształtowanie pamięci o naszej historii i ludziach, którzy tworzyli tę tragiczną często historię naszej świętokrzyskiej ziemi i naszego narodu.

     Na zakończenie uroczystości działający przy Stowarzyszeniu Zespół Wolanie spod Łysicy oraz przedstawiciele młodzieży: Zosia Kita i Natalia Pepaś zaprezentowali montaż słowno- muzyczny odwołujący się do zdarzeń, które miały miejsce w Woli Szczygiełkowej dokładnie 75 lat temu. Nawiązując do słów Adama Mickiewicza i wypowiedzi naszych gości, cała społeczność Woli Szczygiełkowej stara się nie zapominać o ''cichych bohaterach'' tej ziemi, troszcząc się o miejsca pamięci narodowej, licznie uczestnicząc w obchodach rocznic historycznych i kultywując pamięć o przeszłości, tak ważnej dla przyszłości przyszłych pokoleń i naszej tożsamości narodowej.

                                                                                                                                                                                                                                 Bożena Wyglądacz

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech