Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W dniu 9 maja w Szkole Podstawowej w Leśnej, kierowanej przez Dyrektor Beatę Domańską-Kózkę, odbyła się uroczystość posadzenia dębu pamięci. Jest to kolejny dąb posadzony w ramach akcji prowadzonej na terenie miasta i gminy Bodzentyn: 100 dębów pamięci na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie było również okazją do przypomnienia 83. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego, zmarłego 12 maja 1935 r.

Dąb upamiętnia postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, zapisanego w historii Polski, ale też ziemi bodzentyńskiej. W Bodzentynie, w latach I wojny światowej, Piłsudski kwaterował  ze swoimi żołnierzami w końcu października 1914 r. W 1935 i 2017 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Bodzentyn.                

Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen wygłosiła krótką prelekcję. Następnie uczniowie z VI i VII klasy przeczytali wiersze poświęcone Piłsudskiemu. Później wysłuchano pieśni legionowych, w tym tych najbardziej znanych jak: "Pieśń o Wodzu miłym", "Warczą karabiny i dzwonią pałasze", "Pierwsza Kadrowa". Przy dębie umieszczono tabliczkę z napisem poświęconym Piłsudskiemu, wykonaną przez Józefa Bąkowskiego z Leśnej-Starej Wsi. Uroczystość, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły przygotowali nauczyciele: Barbara Czernikiewicz, Aleksandra Wójcik i Piotr Kita.

Dąb pamięci „Józef” zasadzono przy szkole w pobliżu płyty poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II w 2011 r. Te miejsca pamięci będą przypominać o dwóch wielkich Polakach, którzy wnieśli swój wybitny wkład w dzieło odbudowy państwa polskiego i przywrócenia jego niepodległości.

                                          

                                                                                                                                                                                                                                                           Elżbieta Firlet

Fot. Piotr Kita, Urszula Oettingen

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech