Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

coronaTelefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych dla mieszkańców

gminy Bodzentyn oraz informacji o szczepieniach przeciwko

wirusowi SARS-Cov-2 (infolinia)

tel. 600 715 659, 41 311 50 10 wewn. 18

 

Ważne informacje i zasady postępowania w przypadku podejrzenia

lub wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2


W sobotę, 3 marca w świetlicy wiejskiej w Wilkowie odbyła się druga edycja „Dyktanda gwarowego”. W wydarzeniu wzięło udział 33 osoby, to więcej niż w ubiegłorocznej edycji.

Posłuchojcie prose, moi dobrzy ludzie, Niekze ten mój wiersik po darmo nie pódzie - takimi słowami rozpoczął się gwarowy egzamin dla ponad 30 uczestników, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie i napisać dyktando. Zdaniem uczestników gwarowej klasówki, wydarzenie jest świetnym pomysłem na połączenie dobrej zabawy z zapoznaniem się z kulturą i obyczajami z regionu Gór Świętokrzyskich.

Pomysłodawcą i inicjatorem stworzenia w Gminie Bodzentyn takiego dyktanda jest stowarzyszenie Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica Sabat”. Według Wojciecha Kózki, członka stowarzyszenia warto dbać, pielęgnować i promować ten region: - Dyktando ma na celu przypomnienie gwary świętokrzyskiej, twórczości regionalnych oraz ludowych poetów, którzy odeszli w zapomnienie. Jak dodaje: - Najlepszym przygotowaniem do testu było czytanie literatury pisanej gwarą świętokrzyską. W świętokrzyskich bibliotekach są takie wydania, więc każdy zainteresowany może z nich skorzystać.

Z tych cennych rad najprawdopodobniej skorzystała Alina Rdzanek z Podgórza, która zdobyła tytuł „Mistrza Gwarowego” podczas tegorocznej edycji dyktanda w Wilkowie: - jako członkini zespołu bardzo często spotykam się z tekstami piosenek, które pisane są świętokrzyską gwarą. Dlatego wiele z tych słów było mi znane. Drugie miejsce zajął Kacper Świderski, natomiast trzecie Agnieszka Wrona. Zwycięzcom, którzy stanęli na podium podziękował Burmistrz Dariusz Skiba, który także brał udział w wydarzeniu oraz wręczył pamiątkowe kubki z najbardziej znanymi miejscami z terenu Gminy Bodzentyn: - bardzo się cieszę, że z roku na rok przybywa miłośników świętokrzyskiej gwary. Ten „egzamin” ze znajomości gwary jest po to, aby każdy z uczestników mógł zajrzeć do regionalnej historii i zobaczyć, jak wówczas brzmiał ten język. Dziękuję wszystkim uczestnikom już 2 edycji i przede wszystkim gratuluję zwycięzcom, którzy pokazali, że historia językowa naszego regionu jest wciąż żywa.

Oprócz samego dyktanda, wszyscy obecni mogli zapoznać się także z przedmiotami codziennego użytku, które specjalnie na tę okoliczność zostały przygotowane przez organizatorów. Zaprezentowane zostały m.in.: potak, czyli urządzenie służące do nawijania nici na drewniane cewki, tasak w kształcie litery „S” zwany siekocem, czy nieco bardziej popularna, ale też powoli zastępowana przez nowocześniejsze przedmioty mietła-drapacha – wykorzystywana także podczas jednej z konkurencji „rzut mietłą” podczas corocznych dożynek na terenie samorządu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego dr Adam Jarubas oraz Starosta Kielecki Michał Godowski. Organizatorami wydarzenia byli UMiG w Bodzentynie, MGCKiT, MGBP oraz stowarzyszenie Przyjaciół Świętej Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica-Sabat”. Kolejna edycja dyktanda już za rok!

Poprzednie artykuły

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech