W sobotę 20 stycznia już po raz XXV. odbył się marsz śladami powstańców styczniowych. Od wielu lat uczestnicy marszu przemierzają szesnastokilometrową trasę pomiędzy Suchedniowem a Bodzentynem – chcą w ten sposób uczcić to ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku powstańcy pod dowództwem braci Dawidowiczów wyruszyli z Suchedniowa do Bodzentyna, stoczyć pierwsze walki z zaborcą.  W sobotę w miejscu skąd wyruszyli powstańcy hołd oddali im samorządowcy, parlamentarzyści, kadeci, strzelcy z Polski i z Litwy.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji Powstańców z 1863 r., która odbyła się w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. Następnie uczestnicy skierowali się pod krzyż przedpowstańczy znajdujący się przy ul. Bodzentyńskiej, skąd współuczestnicy obchodów skierowali się do Zespołu Szkół im. Oddziału Armii Krajowej „Wybranieccy” we Wzdole Rządowym, gdzie organizatorzy oraz młodzież szkolna przygotowali jasełka.

Po południu uczestnicy dotarli do Bodzentyna, gdzie przywitali ich przedstawiciele gmin i powiatów zaangażowanych w organizację obchodów na czele z Burmistrzem MiG Bodzentyn Dariuszem Skibą, Sekretarzem UMiG w Bodzentynie Wojciechem Furmankiem, Radnymi Rady Miejskiej w Bodzentynie oraz Pułkiem Żuawów Śmierci, którzy jak co roku zaprezentowali się w swych pięknych mundurach.

Na Rynku Górnym głos zabrały Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Zuba i Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. W swoich wypowiedziach nawiązały do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Burmistrz Dariusz Skiba przywitał wszystkich przybyłych gości, a także podziękował grupom rekonstrukcyjnym. Zaprezentowano także list od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który odczytała Maria Zuba, poseł RP. W swym liście Prezydent podkreślał, jak ważne jest godne upamiętnianie bohaterów narodowych, że pamięć o nich i świętowanie jubileuszu odrodzenia wolnej Polski jest dla nas Polaków źródłem dumy oraz inspiracją. Z okazji uroczystych obchodów list przesłał także Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który odczytała Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek: Pomimo stoczenia potyczek i walk, ten wielki zryw niepodległościowy nie zakończył się odzyskaniem niepodległości – podkreśla Mariusz Błaszczak.

Podczas uroczystości dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen przypomniała rolę Pieczęci Rządu Narodowego w czasie Powstania Styczniowego jako symbolu „tajemnego państwa polskiego”. Jej wielkie znaczenie dla idei niepodległościowej podkreślał Józef Piłsudski. Walka Legionów Polskich z Rosją w latach I wojny światowej stanowiła kontynuację narodowo-wyzwoleńczych działań z okresu Powstania.

Podczas uroczystości w Bodzentynie Komendant Marszu Daniel Woś wręczył Krzyże „XXV Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów-Bodzentyn”: Historię mamy wspaniałą, krwawą ale taką, której nie możemy się wstydzić, ale trzeba o niej mówić – stwierdził Daniel Woś.

Za wieloletnie zaangażowanie w organizację Marszu zostali uhonorowani: Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn – odznaczenie odebrał Burmistrz Dariusz Skiba, dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen Prezes Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Bodzentynie i Szkoła Podstawowa im. Antoniego Wacińskiego w Bodzentynie.

Wśród osób składających wiązanki kwiatów pod tablicą Powstania 1863 r. był Witold Comber wnuk powstańca 1863 r. Wojciecha Aniołkiewicza spoczywającego na bodzentyńskim cmentarzu.

Podczas uroczystości obecny był również oddział Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna oraz studenci Instytutu Historii UJK na czele z prof. Urszulę Oettingen. Grupa po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego wyruszyła z Siekierna-Podmieścia z biało-czerwonymi sztandarami i transparentami z napisami „Bóg Honor Ojczyzna” oraz „Powstań Polsko skrusz kajdany”. W Leśnej dołączyła do głównej kolumny marszowej.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 osób. Obchody zakończyły się w niedzielę w klasztorze Cystersów w Wąchocku.

 

/fot. MGCKiT

Dołączenie oddziału Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna wraz ze studentami Instytutu Historii UJK

/fot. Józef Bąkowski

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA