Starania o otrzymanie patronatu trwały od 2014 roku, gdy Rada Miejska na wniosek parafii przyjęła uchwałę o wyrażeniu woli ustanowienia papieża-Polaka patronem miejscowości. Była to m.in. inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna. Propozycję zatwierdził biskup kielecki, Konferencja Episkopatu Polski, a na końcu została ona skierowana do Stolicy Apostolskiej.

11 grudnia zeszłego roku w Gminie odbyły się uroczystości, które zwieńczyły starania miasta Bodzentyn o oficjalny patronat św. Jana Pawła II. Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała stosowny dekret potwierdzający postulat Rady Miejskiej i Parafii.

Od 13 lat Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Bodzentyna, o czym przypomina tablica wmurowana w Urzędzie Miasta. Jeszcze jako Karol Wojtyła, późniejszy papież, gościł w Bodzentynie 25 maja 1974 r., gdy przewodniczył uroczystościom dotyczącym peregrynacji kopii cudownego obrazu jasnogórskiego.

Bodzentyn jest drugą miejscowością w diecezji kieleckiej, która ma świętego za patrona, zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską. 

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA