Pod patronatem burmistrza Dariusza Skiby, 11 grudnia w sali konferencyjnej UMiG w Bodzentynie obyły się warsztaty dotyczące profilaktyki raka piersi. Spotkanie poprowadziła prof. nadzw. dr hab. Bożena Zboina, która przedstawiła uczestnikom najważniejsze informacje dotyczące przeciwdziałania i wczesnego wykrywania raka piersi.

 Warsztaty były podzielone ze względu na płeć uczestników. Najpierw szkolenie przeszli mężczyźni z terenu Gminy Bodzentyn, między 25 a 64 rokiem życia. Następnie odbyły się warsztaty dla kobiet w wieku 50-59 lat.

Ważnym elementem spotkania były zajęcia praktyczne, gdzie uczestnicy, używając odpowiedniej techniki, musieli wykryć guzki na specjalnie przygotowanych implantach piersiowych. Następnie wszyscy musieli dokładnie określić, gdzie umiejscowione są guzki oraz określić ich ilość.

Celem warsztatów pn. „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Gminy Bodzentyn” jest przede wszystkim przekazanie uczestnikom niezbędnych informacji na temat profilaktycznych zachowań, ale też zwiększenie liczy osób zgłaszających się na badania profilaktyczne oraz zwiększenie świadomości zarówno kobiet, jak i mężczyzn na temat nowotworów. Jak mówi prof. nadzw. dr hab. Bożena Zboina: - to bardzo ważne, aby także partnerzy wspierali i namawiali do badań kobiety. Wczesne wykrycie choroby to także większa szansa na szybki powrót do zdrowia.

Rak piersi jest jedną z najczęściej występujących chorób nowotworowych u kobiet. Obecnie jest to już problem społeczny i ekonomiczny – liczba zachorowań wśród kobiet wciąż rośnie. Regularne comiesięczne badania mogłyby skutecznie poprawić wciąż pogarszające się statystki dotyczące zachorowalności na raka piersi.

Większość uczestników zadziwiła też informacja, że również 1% mężczyzn w Polsce choruje na raka piersi.

Podczas warsztatów uczestnicy musieli także wymyślić hasło promujące badania profilaktyczne.

  1. „Guz to nie rak, więc powiem Ci tak: badaj się a długo będziesz żył, o tak” – zwycięskie hasło
  2. „Badajcie się kobiety i mamy bo my mężczyźni i dzieci Was kochamy”
  3. „Dotykasz – wygrywasz”. Profilaktyka raka piersi.
  4. „Kocham więc badam”
  5. „Najlepsza praktyka to profilaktyka – badaj się regularnie i żyj!”

Partnerem wiodącym akcji jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii SP ZOZ Kielce.

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA