W sobotnie popołudnie zespół „Wzdolskie Kołowrotki” obchodził swój pierwszy „mały” jubileusz -5.lecie istnienia i działalności zespołu. Wyjątkowość tego wydarzenia docenili goście, którzy zaszczycili swoją obecnością zacnych jubilatów i zgodnie stwierdzili, że to szczególna uroczystość. Podziękowania i wyrazy wdzięczności za działalność zespołu składali: Dariusz Skiba burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Grzegorz Gałuszka w imieniu swoim i marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, Dariusz Pankowski radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Józef Szczepańczyk członek zarządu Starostwa Powiatowego w Kielcach. Do życzeń kolejnych cudownych jubileuszy dołączyli się przyjaciele zespołu m.in. Leszek Wnętrzak, Janusz Wojkowski, Teresa Rynkowska, Szczepan Królikowski oraz członkowie zespołów artystycznych, którzy licznie przybyli na tą wyjątkową uroczystość. Nie zabrakło życzeń wierszowanych czy śpiewanych jak to przystało na artystów z naszej gminy. Natomiast członkowie zespołu „Wzdolskie Kołowrotki” uhonorowali swoich wyjątkowych gości pamiątkowymi statuetkami.Część oficjalna zakończyła się gromkim odśpiewaniem „100 lat” dla jubilatów oraz występem artystycznym „Wzdolskich Kołowrotków”.

Nie byłoby tego jubileuszu i piękna ludowej muzyki oraz tradycji, gdyby nie inicjatywa ś.p. Aleksandry Biskup - „dobrego ducha zespołu”oraz kilkunastu osób ze Wzdołu. Razem stworzyli coś wyjątkowego dla innych i dla siebie - zespół „Wzdolskie Kołowrotki” młodszą wersję KGW Wzdolanie. Przez te krótkie 5 lat zespół był i jest jednym z ambasadorów gminy Bodzentyn. Występowali na terenie gminy, województwa, kraju, a także za granicą, uświetniając swoimi występami wiele ważnych wydarzeń i uroczystości. Zarówno publiczność jak i wiele składów jury doceniali i doceniają zespół „Wzdolskie Kołowrotki” podczas różnego rodzaju przeglądów i festiwali ludowych. Głównym celem zespołu jest ocalenie od zapomnienia wspaniałych obrzędów, pięknych melodii ludowych, a jednocześnie przekazanie młodym pokoleniom dziedzictwa kulturowego naszego świętokrzyskiego regionu. Kultywowanie dawnych tradycji, zwyczajów i obrzędów to motyw przewodni działalności zespołu.

Ktoś, kiedyś powiedział, że rzeczy czynione z pasją są trwałe i piękne, czego dowodem jest działalność „Wzdolskich Kołowrotków”. Gratulujemy Wam tego jubileuszu wierząc, że będzie on początkiem kolejnego, wspaniałego etapu na drodze popularyzowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Danuta Skrzeczyna

MGCKiT

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA