Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie ufundował wycieczkę do Sandomierza dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Ten wyjazd to rekreacja, ale też praktyczna lekcja historii, którą uczestnicy zapamiętają na całe życie.

Niepełnosprawni oraz ich opiekunowie 28 października pojechali na zorganizowaną przez UMiG w Bodzentynie wycieczkę do Sandomierza. Dariusz Skiba, burmistrz Miasta i Gminy w Bodzentynie, podczas spotkania z niepełnosprawnymi oraz opiekunami dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, które odbyło się w sali konferencyjnej UMiG w Bodzentynie 18 października, zaproponował uczestnikom zorganizowanie wspólnego wyjazdu do Sandomierza. Przygotowywanie przedsięwzięcia trwało zaledwie kilka dni, co przede wszystkim docenili uczestnicy.

Niepełnosprawni podczas wycieczki zwiedzili Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, mogli zobaczyć panoramę skierowaną na najstarszą część Sandomierza z kościołami św. Jakuba i św. Pawła, wąwóz Królowej Jadwigi oraz wąwóz Piszczele. Uczestnicy zwiedzili także katedrę oraz przeszli obok domu Długosza , Collegium Gostomianum – docierając aż na Rynek, gdzie przy słynnej studni w Sandomierzu, przewodnik opowiedział uczestnikom o historii tego królewskiego i zabytkowego miasta. Przewodnikiem wycieczki był Robert Nicpoń z kieleckiego oddziału PTTK, któremu serdecznie dziękujemy za przedstawienie uczestnikom tak wielu ciekawych miejsc, a także za aktywny udział w całym wyjeździe.

Taka pomoc ze strony Urzędu jest dla osób niepełnosprawnych bardzo ważna: tak naprawdę ta wycieczka wszystkich nas ze sobą zintegrowała, my wcześniej po prostu się nie znaliśmy. Taka inicjatywa dobrze świadczy także o gospodarzu naszego miasta. Wszystko zaczyna się zmieniać na lepsze. Organizowane są spotkania, wyjazdy, przy Rynku Górnym stworzono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. To dostrzegają i chwalą mieszkańcy, ale też turyści pojawiający się w naszym regionie – mówi Małgorzata Kuza.

Aktywizacja osób niepełnosprawnych jest bardzo ważna dla włodarza gminy Bodzentyn: chcemy pomagać i chcemy wspierać osoby niepełnosprawne. Nie wyobrażam sobie żeby Ci młodzi ludzie siedzieli zamknięci w „czterech ścianach”. Oni przede wszystkim potrzebują akceptacji oraz integracji. My musimy ich w tym wspierać.

Niepełnosprawni z terenu naszej Gminy są w trakcie tworzenia stowarzyszenia, którego celem będzie realizacja wszelkich działań prowadzonych przez niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Wycieczkę do Sandomierza ufundował oraz zorganizował Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie.

 

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA