W związku z przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy 20 października w Belwederze odbyła się debata dotycząca Czynu Legionowego w latach I wojny światowej.

Dyskusję zainaugurowali: Minister Wojciech Kolarski – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP i dr Jarosław Szarek Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.Do udziału w niej zostali zaproszeni historycy zajmujący się tą problematyką, wśród nich dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen. W debacie udział wzięli również prof. Mariusz Wołos, prof. Janusz Cisek, prof. Michał Klimecki, prof. Grzegorz Nowik, prof. Włodzimierz Suleja, pełniący rolę moderatora. W spotkaniu uczestniczyli także Mirosław Oettingen z Siekierna-Podmieścia, Teresa i Witold Comber z Bodzentyna.

Mówiono o Legionach Polskich w 1914 i 1915 r. i ich walce z Rosją w aspektach militarnym, społecznym i politycznym. Prof. Urszula Oettingen szczególną uwagę zwróciła na rolę Kielc oraz obszaru Gór Świętokrzyskich w tworzeniu 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich, później I Brygady dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego.

Następnie zebrani zwiedzili Pałac Belwederski, związany z Nocą Listopadową – początkiem powstania narodowego 29 listopada 1830 r. W latach 1918-1922 oraz 1926-1935 mieszkał tu Marszałek Józef Piłsudski. Od 1989 r. budynek jest siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej. Oglądano m. in. pokoje, w których pracował Józef Piłsudski, salę, w której zmarł 12 maja 1935 r. i gdzie była wystawiona jego trumna.

Debata poświęcona roli obozu niepodległościowego w odbudowie Państwa Polskiego po latach zaborów dotykała również ziemi bodzentyńskiej. W Bodzentynie Józef Piłsudski przebywał ze swoimi strzelcami 30 i 31 października 1914 r. wycofując się po nieudanej ofensywie państw centralnych na Dęblin i Warszawę.

 

Elżbieta Firlet

Fot. Urszula i Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA