Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Na południowym stoku Sieradowskiej Góry, skąd roztacza się rozległy widok na pasmo Łysogór, położone są obiekty mówiące o przeszłości regionu. Jeden to płyta z fragmentem  tekstu z Dzienników Stefana Żeromskiego, chwalącym okoliczny krajobraz. Drugi to krzyż z tablicą upamiętniającą miejsce obozu Zgrupowania Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie” od października do grudnia 1944 r.

Od niedawna właścicielami działki, gdzie znajdują się te pamiątki, są Państwo Agnieszka i Michał Kowalczykowie z Kielc, miłośnicy ziemi świętokrzyskiej.

Warto przypomnieć, że niegdyś znajdowały się tu wiaty, przystosowane dla turystów. Teren został zagospodarowany z inicjatywy społecznika i regionalisty Antoniego Wacińskiego. Również on jako Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna był fundatorem pamiątkowej płyty  upamiętniającej pobyt Stefana Żeromskiego w Sieradowicach. Obecnie po wiatach nie pozostał ślad. Tym bardziej należy docenić inicjatywę Państwa Kowalczyków zadbania o to miejsce.

Podczas spotkania z Panią prof. Urszulą Oettingen Przewodniczącą Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego oraz Polityki Społecznej Miasta i Gminy Bodzentyn ustalono wstępny zakres prac koniecznych do urządzenia terenu. Planuje się usunięcie zbędnych zarośli zasłaniających krzyż, w dalszym etapie obsadzenie ozdobną roślinnością i wykonanie tabliczki wskazującej, że tu znajduje się miejsce pamięci narodowej.

Przewiduje się również uporządkowanie terenu przy płycie z tekstem Stefana Żeromskiego, a następnie jej renowację. W tych pracach pomogą Państwu Kowalczykom harcerze z gminy Bodzentyn.

W ubiegłym roku minęła 20. rocznica śmierci Antoniego Wacińskiego Honorowego Obywatela Bodzentyna. Działania mające na celu przywrócenie tego miejsca do życia na mapie historyczno-turystycznej regionu będą również wyrazem pamięci o tym wielkim człowieku, nauczycielu i patriocie zasłużonym dla życia społeczno-kulturalnego Bodzentyna i jego okolic.

/Urszula Oettingen

 Fot. Urszula Oettingen

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech