Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Na rozległej łące, spomiędzy  rozbujanych na wietrze traw, „wychylają się” dwa ogromne, ceramiczne naczynia. A kiedy podejdziemy i zajrzymy do nich, znajdziemy krystaliczną wodę pochodzącą z bijących wewnątrz dzbanów źródeł. To niezwykle urokliwe miejsce, od lat jest ulubionym celem spacerów wielu osób. Co roku przyjeżdżają tu turyści, aby odkrywać piękną przyrodę, żywą wodę i życie w rytmie Natury. „Dzbaniska” we wsi Kapkazy podkreślają urodę i charakter małej ojczyzny.

Ceramiczne, metrowe dzbany od kilku lat otulają źródła. Ukrycie nieestetycznych, betonowych cembrowin i wyeksponowanie ciekawego miejsca, było marzeniem artystki-plastyka, Ewy Skowerskiej-Kosmalskiej, mieszkającej we wsi Kapkazy. „Dzbaniska” składają się z dwóch części: zewnętrznego dzbana widocznego doskonale na łące i wewnętrznego, ukrywającego starą, betonową cembrowinę. Niestety, po latach okazało się, że ceramika, rzecz krucha, uległa uszkodzeniom. Dlatego też, autorzy tego unikatowego dzieła, 15 października zorganizowali spotkanie remontowo-edukacyjne. Oprócz pracy przy dzbanach, zaplanowano również spotkanie dla przybyłych przyjaciół oraz gości. Ekipa remontowa składająca się z ochotników z całej okolicy (Kapkazy, Wiącka, Bodzentyn),  naprawiła i zabezpieczyła wewnętrzny dzban stojący w źródle. W późniejszym happeningu wzięły udział również dzieci z Wiącki i Kapkazów, oraz goście przybyli aż z Łodzi i Zakopanego.

 
Organizatorzy wydarzenia, „Szkoła Wrażliwości” w Kapkazach, przygotowali dla wszystkich uczestników warsztaty, zabawę plastyczną oraz muzyczną przy kominku. Wydarzenie miało miejsce w domu zbudowanym z naturalnych surowców: gliny, drewna, słomy. Spontaniczny koncert Alicji Rozborskiej uprzyjemniał pobyt, tak samo jak ziołowe napary przygotowane przez lokalną zielarkę. Uczestnicy happeningu obejrzeli film i zdjęcia z akcji ustawiania dzbanów, „Dzbaniska-Źródliska”. Można było też postrzelać z tradycyjnego łuku.

Warto dodać iż mieszkańcy tych okolic uważają, że to właśnie w Dzbaniskach bije serce Gór Świętokrzyskich i źródła lokalnej tożsamości.

/EŚ

Fot. /Archiwum prywatne

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech