27 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Poetów Doliny Wilkowskiej w Św. Katarzynie odbył się wieczór pieśni i poezji patriotycznej. Było to spotkanie środowiskowe, na które przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn – pan Dariusz Skiba, ks. proboszcz Jarosław Majka, ks. prof. Zygmunt Nocoń, radna gminy – pani Anna Obara, sołtys Wilkowa – pan Bogdan Wzorek, przewodnicząca rady rodziców – pani Julia Markiewicz, przedstawicielka rodziny patrona szkoły – pani Maria Borycka, emerytowani nauczyciele i pracownicy, rodzice uczniów a także pani dyrektor Ewa Orzechowska i grono pedagogiczne.

Scenariusz programu artystycznego przygotowała pani Magdalena Skrzeczyna, oprawę muzyczną – pan Robert Puchała, dekorację – pani Jadwiga Mazur. Uczniowie klas IV, VI, VII i VIII zaprezentowali wiersze wyrażające miłość do Ojczyzny, która w swojej przeszłości miała zarówno chwile radosne i szczęśliwe jak smutne i tragiczne. W scenariuszu wykorzystane zostały utwory poetyckie C. K. Norwida, W. Szymborskiej, J. Pietrzaka, Cz. Janczarskiego, które wprowadziły wszystkich w niezwykły nastrój i dostarczyły wielu wzruszeń. Poezji towarzyszyły znane wszystkim pieśni patriotyczne, wojskowe i partyzanckie. W wykonaniu solistów, duetów oraz szkolnego chóru usłyszeliśmy między innymi takie utwory, jak: „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza Kadrowa”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”, „Serce w plecaku” i inne. Wykonanie każdej piosenki zostało poprzedzone krótkim komentarzem dotyczącym genezy jej powstania, autora słów i melodii, okoliczności, w których najczęściej ją śpiewano.Dla ułatwienia wspólnego śpiewu teksty utworów były dostępne w specjalnie przygotowanych na tę okoliczność śpiewnikach. Program zakończono wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.

Spotkanie przebiegało w podniosłej, a jednocześnie miłej i serdecznej atmosferze. Stało się okazją do tego, aby choć na chwilę oderwać się od spraw codziennych i poddać refleksji na temat wartości, które powinny być ważne w życiu każdego Polaka.

Uroczystość ta była kolejnym wydarzeniem w szkole mającym na celu upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Spotkanie z pewnością na długo pozostanie w sercach i pamięci zarówno uczniów jak i przybyłych gości. 
                                       

 Magdalena Skrzeczyna

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA