W niedzielę 18 listopada br. w Szkole Podstawowej im. St. Żeromskiego miało miejsce niezwykłe wydarzenie pn. „100 lat wolności – 100 lat tradycji”, której organizatorami byli Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi i Edukacji „Nasza Szkoła” w Psarach, Szkoła Podstawowa im. St. Żeromskiego w Psarach Starej Wsi.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. o godz.13.00 w kościele pw. Matki Boskiej Pięknej Miłości. Podczas mszy obecne były poczty sztandarowe szkół a także OSP z Psar. Po mszy władze samorządowe złożyły kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem Stefana Żeromskiego na Placu Żeromskiego w Psarach. Dalszy ciąg uroczystości odbył się w szkole. Poprowadzili go uczniowie ze S.P. w Psarach Julia Lach i Sebastian Arczewski, wraz z innymi uczniami prezentując program artystyczny, niezwykle wzruszający i chwytający za serce . W programie wzięły również udział Stowarzyszenie "Świętokrzyskie Tkaczki", Stowarzyszenie „Miejska Góra” na rzecz rozwoju Celin i Podgórza, Stowarzyszenie” Wzdolskie Kołowrotki” ,harcerze działający przy MGCKiT . Prelekcje wygłosiły Pani dr Justyna Staszewska pn. „Droga do niepodległości w Górach Świętokrzyskich”, oraz Pani dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen pn.” Droga do Niepodległości w Polsce”. Wśród przybyłych gości w uroczystości uczestniczyli Burmistrz Dariusz Skiba, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, radni, sołtysi , dyrektorzy i nauczyciele, uczniowie, rodzice i mieszkańcy Psar. Po zakończonych występach dyrektor SP im. St. Żeromskiego w Psarach Pani Barbara Świetlik zaprosiła wszystkich przybyłych na poczęstunek.

Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Niezwykle ważne jest przekazywanie pamięci o minionych wydarzeniach młodym pokoleniom, ponieważ nic nie jest dane raz na zawsze i to co się kiedyś wydarzyło , może powtórzyć się znowu.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie.

MGCKiT

Fot. MGCKiT

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA