100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Bodzentyn obchodzona była od piątku do niedzieli. W ramach obchodów Przedszkolaki z Bodzentyna zaprezentowały przepiękną lekcję historii i patriotyzmu, zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci narodowej znajdujących się na terenie naszej gminy, a także wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu". Zapraszamy na relację i fotorelację z tych wydarzeń.

 

Lekcja historii i patriotyzmu w wykonaniu Przedszkolaków z Bodzentyna

Piękne przedstawienie z tej okazji zaprezentowały Przedszkolaki z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bodzentynie. 6-latkowie pod opieką swych nauczycielek przedstawili niepowtarzalną lekcje historii. Dokładnie o godzinie 11:11 wszyscy zgromadzeni na sali, a w szczególności dzieci, odśpiewały cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego na cześć 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości w ramach akcji "Rekord dla Niepodległej". Na sam koniec wszyscy uczniowie szkoły otrzymali specjalne zeszyty to języka polskiego z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zapraszamy na fotorelację z tego przedstawienia. Warto podkreślić, iż w piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieci z naszych szkół wspólnie zaśpiewały 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Fot. e-bodzentyn

"Znicze pamięci"

"Od piątku do niedzieli uczniowie, harcerze, radni, sołtysi oraz burmistrzowie zapalali znicze pamięci. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia. 

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn zapaliliśmy znicze upamiętniające tych, którzy oddali życie w imię miłości Ojczyzny.

Wśród miejsc pamięci narodowej, na których zapłonął ogień pamięci znalazły się: Mogiła powstańców 1863 r. na cmentarzu paraf. w Bodzentynie, Pomnik żołnierzy Armii Krajowej Okręgu „Jodła” poległych na Wykusie w 1943 r., przy kościele w Bodzentynie;

Mogiła pomordowanych przez Niemców w maju w 1943 r. w Dąbrowie Dolnej, Pomnik pomordowanych przez Niemców w 1943 r. w Woli Szczygiełkowej, Mogiła zamordowanych przez Niemców mieszkańców Dąbrowy Górnej w maju 1943 r., przy kaplicy p.w. św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górnej, Krzyż upamiętniający zamordowanych przez Niemców mieszkańców Siekierna-Przedgrab w 1943 r. w Siekiernie, Tablica upamiętniająca pobyt Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy w Świętej Katarzynie 31 października 1914 r., Krzyż w miejscu zgrupowania i ostatnich walk oddziału AK „Jędrusie” w 1944 r. w Sieradowicach.

Znicze zapłonęły również przy kapliczce Matki Boskiej Bolesnej, żołnierzy Armii Krajowej na Wykusie, Mogile żołnierzy AK z Grupy Warszawskiej ze Zgrupowania „Ponurego” i „Nurta” poległych 28 października 1943 r. i Mogile Ludmiły Bożeny Stefanowskiej „Zjawy”, żołnierza AK przy drodze na Wykus; Pomniku żołnierzy oddziału AK „Wybranieccy” w Wilkowie, Pomniku mieszkańców Wzdołu Rządowego i okolic poległych i pomordowanych w walce o Niepodległość Polski w latach 1939-1945 w Starej Wsi, Płycie Jana Pawła II w Leśnej-Starej Wsi, Pomniku na Wzgórzu św. Barbary poświęconym żołnierzom kampanii wrześniowej 1939 r., którzy w tym miejscu na początku okupacji niemieckiej składali przysięgę na wierność Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, a potem służyli w Oddziale „Wybranieckich” i 4 Pułku Piechoty Legionów AK.

Młodzież Gimnazjum w Bodzentynie zapaliła znicze na Skwerze Wolności, gdzie kilka miesięcy temu posadziliśmy dęby pamięci poświęcone patronowi szkoły mjr. Janowi Piwnikowi „Ponuremu”, Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Kazimierzowi Szermentowskiemu.

Warto pamiętać o tych i innych miejscach. To ważna część historii Państwa Polskiego. Zapalenie zniczy na w wielu wypadkach symbolicznych grobach walczących o Niepodległość Polski, to wyraz pamięci o tych, którzy ginęli w myśl dewizy: „Bóg, Honor i Ojczyzna”!"

Urszula Oettingen


Fot. Urszula Oettingen


Fot. archiwum szkoły

Msza Święta i "Niepodległa do Hymnu"

W niedzielę w kościele parafialnym w Bodzentynie odbyła się Msza Święta w intencji wszystkich poległych i walczących za Ojczyznę zainaugurowana hymnem narodowym w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu". Po mszy uczestnicy uroczyście przemaszerował dookoła Rynku Górnego wraz z pocztami sztandarowymi i Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Bodzentyn na czele. 

Fot. e-bodzentyn

Marsz Niepodległości

11 listopada odbył się również Marsz Niepodległości. Ponad 100 osób uczciło 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości wychodząc na Łysicę z flagami narodowymi. W marszu nie zabrakło małych patriotów, którzy dzielnie towarzyszyli swoim rodzicom. 


Fot. J. Świderski

Bieg Niepodległości w Kielcach

Jak co roku naszą gminę podczas Biegu Niepodległości w Kielcach reprezentują miłośnicy biegów, do których należy m.in. Dariusz Skiba - burmistrz miasta i gminy Bodzentyn, Janusz Maciejski - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Świętej Katarzyny i Doliny Wilkowskiej "Łysica-Sabat" oraz Ernest Niemaszewski ULKS "Jodła Bodzentyn". Bieg odbył się 10 listopada, a start głównego biegu na dystansie 10 kilometrów rozpoczął się o godzinie 11:11.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za włączenie się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

 

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA