Trzy sołectwa z naszej Gminy otrzymały po 5 tysięcy złotych w ramach konkursu „Program dla sołectw” zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. W środę, 1 sierpnia, na uroczystej gali Starostwo wręczało czeki w wysokości 5 tysięcy złotych dla 55 sołectw z powiatu kieleckiego.

W Gminie Bodzentyn 3 sołectwa otrzymały dotację: Dąbrowa Górna, Leśna i Wola Szczygiełkowa.
W podsumowaniu konkursu uczestniczyli również Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn - Dariusz Skiba wraz ze Skarbnikiem - Arturem Nadolnym.

Powiat kielecki obejmuje swoim zasięgiem aż 343 sołectwa, a na realizację konkursu Starostwo Powiatowe przeznaczyło kwotę 270 tys. złotych. Z każdej gminy od 2 do 4 sołectw mogło otrzymać dofinansowanie. Wnioski przygotowane przez sołtysów przekazywane były za pośrednictwem Gminy. Oceniane były pod względem formalnym i merytorycznym przez specjalnie powołaną komisję, która ostatecznie przyznała 55 sołectwom taką samą kwotę dofinansowania - 5 tysięcy złotych.

- Złożyliśmy wniosek na dofinansowanie wyposażenia wiaty, która byłaby sercem sołectwa. Do tego dołożymy pieniądze z funduszu sołeckiego i mam nadzieję, że już niebawem mieszkańcy będą się cieszyć z nowej przestrzeni – komentuje Joanna Skrzeczyna sołtys Dąbrowy Górnej.

Z kolei sołectwo Dąbrowa Górna zakupi stół i ławę do powstającej wiaty. Radna Zofia Gliwa wspomina, iż w miejscu nowej wiaty dawniej była remiza strażacka, gdzie kwitnęło  życie sołeckie. – Chcieliśmy wrócić do tych tradycji, dlatego też od 2014 zaczęliśmy starać się o regulację stanu prawnego działki. Dopiero dzięki burmistrzowi Dariuszowi Skibie udało się tego dokonać. Na tej działce w ramach funduszu sołeckiego powstał piękny plac zabaw oraz okazała altana, na którą gmina pozyskała dodatkowo dofinansowanie ze środków urzędu marszałkowskiego. W ostatnich latach wiele dobrego udało się zrobić dla mieszkańców. Niezwykle ważna dla nas jest budowa kanalizacji oraz modernizacja drogi wojewódzkiej. Za wpieranie tej inwestycji i dołożenie do niej prawie 250 tysięcy na dokumentację projektową serdecznie dziękujemy samorządowi.  

Dzięki pozyskanej dotacji sołectwo Leśna otrzyma akordeon dla członka Zespołu Pieśni i Tańca „Leśnianie”.

- Sołectwo Leśna dzięki realizacji funduszu sołeckiego ma już plac zabaw, siłownie zewnętrzną, nowe komputery w szkole. Natomiast Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie” posiada przestarzały sprzęt muzyczny, dlatego postanowiłam przeznaczyć te pieniążki na nowy akordeon – objaśnia Beata Babiarz sołtys Leśnej Starej Wsi.

Radna Katarzyna Sikora jest zadowolona z tego, że zamierzone cele i plany w końcu się spełniają.
- Oświetlenie, boisko, remont szkoły, a nawet remont drogi powiatowej. To wszystko powstało w przeciągu ostatnich kilku lat dzięki wsparciu samorządu gminnego. Pieniądze przeznaczone na realizację funduszu sołeckiego w końcu przestały być wirtualne, dzięki czemu sołectwo Leśna się rozwija, a dzieciaczki mają miejsce na zabawy. Dzięki pomocy finansowej Miasta i Gminy Bodzentyn, który przeznaczył połowę kosztów, tj. ponad 60 tysięcy, mamy również wyremontowany przepust na strumyku „Zimna Woda” – uzupełnia.

Aneta Jarosińska sołtys Woli Szczygiełkowej postanowiła się ubiegać o dofinansowanie na wyposażenie placu zabaw przy szkole podstawowej.  - Ogromnie dziękuję pani Bożenie Wyglądacz za pomoc przy pisaniu wniosku. Konsekwentnie będzie pozyskiwać pieniądze na rozbudowę placu. Przyznaną dotację przeznaczymy na zakup jednego elementu wyposażenia. Będzie to coś w rodzaju ścianki wspinaczkowej z linami.

Przyznane środki w wysokości 15 tys. zł zasilą ponad półmilionowy Fundusz Sołecki Gminy Bodzentyn przeznaczony dla wszystkich 23 sołectw. Dzięki współpracy sołtysów i radnych z samorządem miasta i gminy  realizowane są inwestycje będące odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, dzięki czemu wygląd sołectw zmienia się z roku na rok.

Warto wspomnieć również o budżecie obywatelskim dla miasta Bodzentyn, który w tym roku wynosi ponad 80 tysięcy złotych. Już niedługo sprzęt służący do rehabilitacji będzie w użytkowaniu dla wszystkich, nie tylko mieszkańców miasta.

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA