11 listopada to wyjątkowa data dla każdego Polaka. Tego dnia świętujemy odzyskanie wolności, niepodległości- wartości, których nasz naród pozbawiony był przez 123 lata zaborów.

W Leśnej Starej Wsi, w wyjątkowy sposób uczczono 97. rocznicę wyzwolenia spod opresji zaborców. Była to także okazja do upamiętnienia 101. Rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego, obchodzonej uroczyście w sierpniu tego roku. Jan Paweł II w styczniu 1975 r. tak napisał:

Dobrze, że strzeżecie tych wszystkich śladów i tej rocznicy 6 sierpnia i tej drogiej sercu Polaka trumny Marszałka i tego postumentu na dawnej granicy pod Michałowicami, którą niegdyś przekraczały pierwsze oddziały Wojska Polskiego zdecydowane, by walczyć o niepodległość. Pilnujcie, bo to są skarby narodu, to jest nasze wspólne dziedzictwo.

Uroczystość rozpoczęto Mszą Święta pod przewodnictwem księdza Proboszcza Leszka Sikorskiego oraz księdza Adama Bałchanowskiego. Wierni, w skupieniu i zadumie, modlili się za poległych w obronie naszej Ojczyzny.

Następnie głos zabrała Pani profesor dr hab. Urszula Oettingen, pracownik naukowy wydziału humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Opowiadała o istocie walk narodowowyzwoleńczych, ze szczególnym uwzględnieniem potyczek stoczonych na naszym terenie, naszej małej ojczyźnie. Mówiła też o bohaterstwie polskiej młodzieży walczącej w obronie Lwowa.

Kolejną częścią uroczystości był występ młodzieży szkolnej. Uczniowie, pod przewodnictwem pani Aleksandry Basy i pani Barbary Czernikiewicz przygotowali program słowno- muzyczny, prezentujący drogę Polski do wolności. Mottem przewodnim występu młodzieży były słowa Marszałka Piłsudskiego: Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Swoim występem, uczniowie pragnęli pokazać, iż historia naszego państwa nie jest im obojętna.

Podczas uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca ,,Leśnianie” . Członkowie grupy, ubrani w piękne stroje ludowe, zaprezentowali pieśni oraz poezję patriotyczną.

Na zakończenie głos zabrał Wiceburmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn pan Andrzej Jarosiński, który serdecznie podziękował za zorganizowanie tak podniosłej uroczystości oraz Dyrektor szkoły pani Beata Domańska- Kózka, która zaprosiła wszystkich zgromadzonych na słodki poczęstunek.

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Publicznej Szkoły Podstawowej w Leśnej bardzo serdecznie dziękują wszystkim osobom, które brały udział w tegorocznych obchodach Święta Niepodległości. Było nam niezmiernie miło gościć w progach naszej szkoły Panią profesor Urszulę Oettingen, księdza Proboszcza Leszka Sikorskiego, Wiceburmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn pana Andrzeja Jarosińskiego, zespół ,,Leśnianie”, oraz wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości.

Aleksandra Basa

Barbara Czernikiewicz

Fot. Mirosław Oettingen

 

Poprzednie artykuły

Rozwój infrastruktury edukacyjnej na terenie Gminy Bodzentyn

rpo ws znaki promocyjne zestawienie1 poglad

Realizowane projekty

 

     

 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie

ul. Suchedniowska 3

26-010 Bodzentyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego

NEWSLETTERA