Witamy na stronie bodzentyn.pl   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie bodzentyn.pl Powered By GSpeech
Drukuj

Kolejny już raz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zwiedzali urokliwe zakątki Ziemi Świętokrzyskiej, które zachwycają swoim pięknem, historią i ciekawymi zabytkami.

            Dnia 28 listopada b.r. w zimowej scenerii, uczestnicy wycieczki udali się do Opatowa – miasta o którym pierwsza pisana wzmianka pochodzi z dokumentu wystawionego w 1189 roku przez Kazimierza Sprawiedliwego, następnie do Sandomierza – miasta o którym z kolei pierwsza pisana wzmianka zawarta jest w kronice Galla Anonima.

Opatów – stare miasto z cennymi zabytkami takimi jak: Podziemna Trasa Turystyczna, Brama Warszawska, Promenada zachwyciło wszystkich. W pobliżu Bramy Warszawskiej, znajduje się najważniejszy zabytek miasta – romańska Kolegiata pw. św. Marcina, której widoczne z daleka okazałe wieże witają turystów. We wnętrzu kościoła, na ścianach prezbiterium i transeptu można oglądać obrazki historyczno-batalistyczne z udziałem wojsk polskich: walka na Psim Polu (1109), Bitwa pod Grunwaldem (1410) i Odsiecz Wiedeńska (1683). Zupełnie pozbawione elementów religijnej czy hagiograficznej natury na co zwrócił uwagę przewodnik, spełniały jedynie funkcję polityczno-państwową, jaką w dawnej Rzeczypospolitej pełniła opatowska kolegiata – siedziba sejmików ziemi sandomierskiej.

Kolejnym etapem wycieczki był Sandomierz, gdzie słuchacze UTW zwiedzili Muzeum Zamkowe, największe Muzeum w mieście, które jest nazywane archeologicznym El Dorado. Muzeum w Sandomierzu jest kontynuatorem tradycji Muzeum Ziemi Sandomierskiej, które zostało założone 5 maja 1921 roku przez działaczy sandomierskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego: Stanisława Karpowicza, ks. Andrzeja Wyrzykowskiego, Józefa Pietraszewskiego i Zdzisława Lenartowicza. Obecnie zbiory Muzeum dzielą się na 5 działów: Archeologiczny, Etnograficzny, Historyczny, Sztuki i Literatury w ramach, których prezentowana jest historia Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej od pradziejów aż po czasy współczesne. W Muzeum można zobaczyć szachy sandomierskie znalezione w 1962 roku na Wzgórzu św. Jakuba, które są jednym z najcenniejszych zabytków w zbiorach tej instytucji. Odkryte zostały podczas wykopalisk prowadzonych przez Instytut Historii Kultury Materialnej; bierki wykonane z kości odkrytych w Sandomierzu; krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych; dawną kuchnię królewską, zastawy stołowe, puchary, ozdoby, obrazy, m.in. obraz pochodzącego z Bodzentyna, malarza, pejzażysty Józefa Szermentowskiego – Widok Sandomierza od strony Wisły. Po wyjściu z Muzeum, uczestnicy wycieczki zatrzymali się na dziedzińcu zamkowym przy średniowiecznej studni.

         Sandomierz wciąż zachwyca, za każdym razem, gdy zwiedzamy miasto odkrywamy coś nowego - stwierdzili uczestnicy wycieczki. Spacer wąskimi uliczkami, wśród niewysokich kamienic i zabytkowych kościołów – to przypomnienie niezwykłej historii królewskiego miasta.

Teresa Comber

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech